Zaskalnik jest wodospadem położonym przy ulicy Partyzantów na Sewerynówce, dzielnicy Szczawnicy leżącej z dala od głównych tras i ruchu. Kaskady są położone w niecce i oddzielone od drogi skalistą ścianą ze stromymi schodami. Warto jest jednak się wysilić i pokonać wymagające zejście, gdyż niezależnie od pory dnia i roku widoki są imponujące. Woda spadająca z wysokości 5m przez setki lat wyżłobiła spore wgłębienie i tworzy piękny, naturalny basen otoczony gigantycznymi głazami.
Cypel nad Dunajcem jest wyspą położoną tuż obok schroniska Orlica, przy ujściu rzeki Grajcarek do Dunajca. Co ciekawe, jedynie południowa połowa cypla znajduje się w Pienińskim Parku Narodowym - północna za to znajduje się w granicach Szczawnicy. Miejsce przy wysokim poziomie Dunajca staje się wyspą i jest otoczone wodą nawet od strony ścieżki turystycznej. Nie przeszkadza to jednak w dotarciu na Cypel, gdyż jest on połączony ze Szczawnicą drewnianym mostem.
Schronisko PTTK Orlica to idealne miejsce zarówno dla osób preferujących długie górskie wyprawy, jak i będących zwolennikami różnorodnych form aktywnego wypoczynku. Umożliwia to dogodna lokalizacja w pobliżu niebieskiego szlaku Trzy Korony ⇔Sokolica ⇔Szafranówka oraz czerwonego szlaku, pokrywającego się z Drogą Pienińską. Oprócz możliwości noclegu i skosztowania pysznego jedzenia, schronisko posiada w swojej ofercie opcję wypożyczenia sprzętu takiego jak: rowery czy rakiety śnieżne.
Promenada jest główną ścieżką pieszą i rowerową łączącą Szczawnicę dolną z górną. Rozpoczyna się ona przy Dolnej stacji kolei linowej PKL Palenica, następnie biegnie wzdłuż obu brzegów rzeki Grajcarka, aby zakończyć się przy miejscu jego dopływu do Dunajca. Promenada podzielona jest na dwie części: trasę pieszo-rowerową położoną na lewym brzegu Grajcarka oraz szeroki Deptak relaksacyjny po prawej stronie.
Plac Dietla bez wątpienia można nazwać kulturalnym i wypoczynkowym centrum Szczawnicy. Otaczające uroczą fontannę budynki oraz bliskość do głównych atrakcji uzdrowiska czynią z niego idealny punkt startowy do zwiedzania miasta. Po zachodniej stronie placu znajdują się Pijalnia wód leczniczych i Cafe "Helenka", w których każdy znajdzie dla siebie coś dobrego. Warto zostawić też trochę czasu na przejazd ciuchcią, czyli pojazdem w kształcie pociągu powoli przemierzającym ulice Szczawnicy. Miłośników historii może z kolei zainteresować zwiedzenie Muzeum Uzdrowiska. Niezaprzeczalnie uwagę każdego przechodnia przykuje fontanna stojąca na środku placu wraz z usytuowanym nieopodal pomnikiem Józefa Dietla.
Park Dolny w Szczawnicy to miejsce pełne uroku, w którym można odpocząć, przechadzając się między wyjątkowych obiektami architektonicznymi takimi jak: kaplica Matki Bożej Częstochowskiej, grota upamiętniająca Mikołaja Zyblikiewicza, fontanna oraz dwie altanki w stylu zakopiańskim. Wśród bujnej roślinności i różnorodnych gatunków zwierząt, w tym kolorowych rybek w stawie, można cieszyć się naturą. Niezapomnianym doświadczeniem jest również skosztowanie mineralnej wody ze źródła "Wanda".
Tak zwany Kościół Szczawnicki został wzniesiony w latach 1882-1892 z kamienia pienińskiego i cegły. Jest to świątynia neogotycka, otynkowana, kryta blachą, jednonawowa, z dwiema kaplicami o charakterze transeptu, prezbiterium węższym od korpusu i wieżą od frontu.
Kościółek „na Sewerynówce” jest niewielkim kościołem położonym na skraju lasu Beskidu Sądeckiego w dzielnicy Sewerynówka. Powstał z inicjatywy Związku Nauczycielstwa Polskiego, który w 1922 r. uzyskał ziemię pod budowę małego sanatorium od ówczesnego właściciela Szczawnicy. Początkowo placówka nie posiadała żadnej kapliczki, jednak ze względu na znaczną odległość od centrum miasta oraz religijnych potrzeb kuracjuszy postanowiono zbudować przy sanatorium drewnianą kaplicę „na Sewerynówce”. Obiekt wyróżnia się zdobieniami i rzeźbami wykonanymi przez lokalnych rzemieślników, m.in. Henryka Zachwieję.
Inhalatorium to zabytkowy budynek w stylu modernistycznym, który koniecznie powinien zostać zobaczony przez każdą osobę odwiedzającą Szczawnicę lub poruszającą się wzdłuż niebieskiego szlaku Szczawnica ⇔ Sewerynówka. Atutem jest nie tylko zachwycający wygląd samego obiektu, ale także otoczenie jak z obrazka gwarantowane przez Park Górny. Trzeba jednak pamiętać, że jest to przede wszystkim sanatorium oferujące liczne zabiegi lecznicze, porady specjalistyczne oraz noclegi, co czyni je idealnym przystankiem przed powrotem na szlak albo miejscem odpoczynku i poprawy swojego stanu zdrowia.
Dworek Gościnny w Szczawnicy jest gmachem teatralno-hotelowy, którego fundamenty postawiono w 1875 r. z inicjatywy założyciela Szczawnicy Józefa Szalaya. Obiekt uroczyście otworzono w 1884 i do dzisiaj (co prawda z przerwami) służy miastu jako wielofunkcjonalne centrum kulturalno-biznesowe.
Bryjarka jest niewybitnym szczytem w Beskidzie Sądeckim górującym nad Szczawnicą. Jest wyjątkowa, ponieważ, pomimo że należy do Pasma Radziejowej, w jej górnej części występują rumowiska rzadkich skał magmowych – jasnoszarych andezytów pienińskich.
Bereśnik jest szczytem w Paśmie Radziejowej pokrytym prawie całkowicie lasem, z wyjątkiem obniżających się ku Szczawnicy stoków południowych. Znajdują się tam wysoko (do 800 m n.p.m.) położone zabudowania należących do Szczawnicy osiedli Języki oraz Węglarzyska.
Zamek Pieniński to owiane wieloma legendami miejsce znajdujące się w Pieninach Właściwych pod wierzchołkiem Zamkowej Góry. Wybudowany w połowie XIII w. Został jednak częściowo zburzony, obecnie zachowały się jedynie 90-metrowy fragment muru dawnego zamku, ruiny dawnej wieży bądź komnaty oraz pozostałości po murowanej cysternie, w której gromadzono wodę z wysychającego źródełka św. Kingi. Biorąc pod uwagę wiek budowli i historie z nią związane, jest to miejsce idealne dla miłośników gór i historii jednocześnie!
Trzy Korony to najwyższy szczyt Pienin Środkowych. Wbrew pozorom nie składa się z trzech, lecz z pięciu turni, z których najwyższym jest Okrąglica. To właśnie na niej znajduje się platforma widokowa, z której podziwiać możemy Przełom Dunajca, inne pienińskie szczyty, a przy dobrej pogodzie także Tatry.
Sokolica to malowniczy szczyt w Pieninach, stanowiący jeden z najbardziej urokliwych punktów widokowych w tej części Polski. Usytuowany na wysokości 747 m n.p.m., dominuje nad przełomem Dunajca, oferując zapierające dech w piersiach panoramy. Jego nazwa pochodzi od orła przedniego - króla polskich ptaków, którego widok można tam czasami uchwycić!
Czerteż przy wysokości 774 m n.p.m. jest najwyższym szczytem grani Pieninek, będących częścią Pienin Właściwych. Należy do słynnego szlaku Sokola Perć i jest położony między Czertezikiem a przełęczą Burzana, która oddziela go od Ociemnego Wierchu. Północne zbocza wierzchołka opadają stromo ku Dunajcowi, natomiast południowe schodzą do głębokiej i dzikiej doliny Pienińskiego Potoku. Niegdyś w pobliżu Czertezika istniała polana, na której była prowadzona wycinka drzew, stąd też szczyt dawniej był nazywany Czertez lub Czertezy, co przypomina łemkowskie „czerteż” lub „czertiż” oznaczające wyrąb.
Schronisko Trzy Korony położone jest w Pieninach Właściwych, w miejscowości Sromowce Niżne, na wysokości 470 m n.p.m. Zlokalizowane jest w atrakcyjnym miejscu, na południowym stoku pod szczytem Trzech Koron, w pobliżu wylotu Wąwozu Szopczańskiego.
Wąwóz Homole, położony w gminie Jaworki, jest uznawany za jeden z najpiękniejszych w Polsce. Na tle pozostałych wyróżniają go nie tylko niepowtarzalne krajobrazy, ale także bogata przyroda oraz, co najistotniejsze, przystosowanie do potrzeb turystów, niezależnie od ich wieku. Osoby starsze i rodziny mogą się bezproblemowo poruszać po dnie wąwozu, dzięki metalowym mostkom łączącym brzegi potoku Kamionka. Z kolei na wędrowców szukających wyzwań czekają bardziej wymagające trasy wiodące między skałkami. Warto również wspomnieć, że Wąwóz Homole jest częścią zielonego szlaku prowadzącego na najwyższy szczyt Pienin należący do Korony Gór Polskich - Wysoką (1050 m n.p.m).
Spływ Dunajcem, jest najbardziej znaną atrakcją tutejszego regionu. Podróż twa około dwie godziny, jest świetną okazją do zrelaksowania się wśród natury oraz poznania Pienińskiej kultury, legend i okolicy z innej perspektywy.
Pieniński Park Narodowy jest najstarszym parkiem narodowym w Polsce i obejmuje swoją powierzchnią najcenniejsze obszary Pienin Właściwych. Zachwyca różnorodnością oferowanych przez siebie atrakcji i możliwości: oferuje zwiedzanie Zamków w Niedzicy i Czorsztynie, spływ Dunajcem a także - i chyba przede wszystkim! - 35 kilometrów szlaków turystycznych. Poza tym, w jego obrębie znajdują się znane wszystkim szczyty: Sokolica ze słynną sosną czy Trzy Korony z pięcioma (a nie trzema!) turniami, które tylko czekają na spragnionych pięknych widoków turystów.
Park Górny to najstarszy park zdrojowy w Szczawnicy. Inicjatorem jego budowy w I połowie XIX w. był Jan Kutscher. Park jest zlokalizowany wokół niewielkiej rozlewni wód leczniczych, a jego rozbudowę kontynuowali późniejsi właściciele ziem. Dzięki staraniom Józefa Szalaya, dziś możemy przechadzać się tam wśród unikatowych gatunków drzew o działaniu prozdrowotnym. Park Górny jest miejscem wypoczynku, spacerów i spotkań dla wszystkich odwiedzających to uzdrowiskowe miasto.
Osoby, które były kiedykolwiek w Pieninach, mogą kojarzyć Nową Górę z jednej ze swoich wędrówek, nawet nie znając jej nazwy. Jako drugi co do wysokości szczyt Pienin Właściwych jest widoczna z takich szczytów jak Trzy Korony lub Czoło. Oprócz tego mija się ją poruszając się niebieskim szlakiem między Przełęczą Trzy Kopce a Przełęczą Szopka. Możemy zobaczyć ją także z niektórych odcinków Wąwozu Szopczańskiego. Niestety sama Nowa Góra nie jest dostępna dla turystów, więc pozostaje nam tylko podziwianie jej z oddali.
Leśnica to mała wioska położona całkowicie w Pieninach. Znajduje się ona tuż za polską granicą, na północy Słowacji. Pierwsze wzmianki o niej pojawiły się w roku 1297, stąd możemy przypuszczać, że założono ją w XIII w. Znajduje się ona w głębokiej dolinie Leśnego Potoku pomiędzy Małymi Pieninami a Grupą Golicy. Jest to malownicze miejsce, które warto odwiedzić przy okazji pobytu w Pieninach po polskiej stronie.
Kras jest najbardziej wysuniętą na południowy-wschód częścią Krościenka nad Dunajcem oraz częścią Pienińskiego Parku Narodowego. Mieszka tutaj zaledwie kilka rodzin, w porównaniu z innymi dzielnicami Krościenka, Kras jest znacznie bardziej zielony, spokojny i cichy. Turyści mogą dostać się do tej dzielnicy trzy sposoby: ulicą św. Kingi która potem zmienia się w szutrową drogę, szlakami turystycznymi (niebieskim lub zielony) lub łodzią od storny Szczawnicy. Kras jest często wybierany jako początek (bądź koniec) wycieczek na Sokolicę, gdyż to właśnie w tym miejscu rozpoczyna się najkrótszy i najłatwiejszy szlak oznaczony kolorem zielonym
Grupa Golicy jest zespołem szczytów usytuowanym w słowackiej części Pienin Właściwych. Teren wyraźnie wydziela przełęcz pod Tokarnią oraz 3 rzeki: Dunajec, Lipnik i Leśny Potok. Od południa sąsiaduje z Magurą Spiską, a od północy z Pieninami Małymi. Co ciekawe, istnieje rozbieżność wśród topografów w kwestii przynależności grupy. Niektórzy zaliczają ją do Pienin Właściwych, podczas gdy inni do Pienin Małych. Na jej obszarze wyróżniają się dwa grzbiety: południowy ze szczytami Klasztorna Góra, Płaśnie i Aksamitka oraz północny z Poľana, Golicą i Buče.